Skip to content

100 Memorial Dr

Somerset, NJ 08873

Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
May 23, 2002

Property Information

Block517.01
Lot3.20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage---
Acreage8.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$660,000
88%
Improvement Value:$90,000
12%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,635-5.9%
2024$14,483-12.8%
2023$16,613-2.2%
2022$16,980-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

DeedBook 5154, Page 2571