Skip to content

31 Hillview Ave

Franklin Park, NJ 08823

Built 1965

Last Sale Price
$461,000
Last Sale Date
Sep 27, 2022

Property Information

Block53
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page3402

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,176
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$270,000
56%
Improvement Value:$209,800
44%
Total Assessment$479,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,357+1.5%
2024$8,236+29.0%
2023$6,385+1.2%
2022$6,309+4.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$461,000

To:

Sq Ft1,176DeedBook 7472, Page 2832

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5968, Page 1406

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 1262, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1965