Skip to content

27 Vermont Ave

Franklin Park, NJ 08823

Built 1982

Last Sale Price
$702,000
Last Sale Date
Jul 7, 2025

Property Information

Block54
Lot1.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page3402

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,995
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$270,000
49%
Improvement Value:$280,000
51%
Total Assessment$550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,224+0.7%
2024$9,160+10.2%
2023$8,312+0.4%
2022$8,281+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$702,000

To:

DeedBook 7628, Page 781

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,995DeedBook 6216, Page 1641

Property Sale

Sale
$184,000

To:

DeedBook 2106, Page 708

Property Sale

Sale
$175,000

To:

DeedBook 1646, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 1982