Skip to content

117 Adams Street

Somerset, NJ 08873

Built 2010

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 11, 2015

Property Information

Block551
Lot1.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9502

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage2,565
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,000
37%
Improvement Value:$376,000
63%
Total Assessment$597,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,694+5.1%
2024$8,269-12.8%
2023$9,485+0.0%
2022$9,485-5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft2,565DeedBook 6785, Page 3595

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 6302, Page 1948

Property Built

Built

Year Built: 2010