Skip to content

228 Howard AveSomerset, NJ 08873

Built 1987

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 10, 2017

Property Information

Block565
Lot19.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9401

Building Details

Building Class16
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,936
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
52%
Improvement Value:$243,200
48%
Total Assessment$503,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,752+6.7%
2024$7,268+3.7%
2023$7,008+4.4%
2022$6,711-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,936DeedBook 7004, Page 1429

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 5619, Page 3704

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 1922, Page 534

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 1636, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1987