Skip to content

230 Howard AveSomerset, NJ 08873

Built 1987

Last Sale Price
$316,000
Last Sale Date
Oct 29, 2014

Property Information

Block565
Lot23.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9401

Building Details

Building Class16
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,960
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
53%
Improvement Value:$230,400
47%
Total Assessment$490,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,588+7.0%
2024$7,094+4.2%
2023$6,809+4.6%
2022$6,507-1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$316,000

To:

Sq Ft1,960DeedBook 6756, Page 2834

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 6599, Page 1764

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2222, Page 362

Property Sale

Sale
$142,900
DeedBook 1644, Page 810

Property Built

Built

Year Built: 1987