Skip to content

220 Sanders Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1950

Last Sale Date
Oct 6, 2004

Property Information

Block566
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9401

Building Details

Building Class16
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,647
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$259,100
55%
Improvement Value:$214,600
45%
Total Assessment$473,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,129+3.7%
2024$6,872+4.9%
2023$6,554+4.9%
2022$6,246-1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$10,000
DeedBook 1780, Page 357

Property Sale

SaleMulti
$122,500
DeedBook 1612, Page 369

Property Built

Built

Year Built: 1950