Skip to content

23 April La

Somerset, NJ 08873

Built 1974

Last Sale Price
$56,250
Last Sale Date
Jul 25, 2067

Property Information

Block57.01
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage1,916
Acreage10.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$444,700
56%
Improvement Value:$349,200
44%
Total Assessment$793,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,519-5.9%
2024$12,235-6.9%
2023$13,148-0.5%
2022$13,213-1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$56,250
DeedBook 1157, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1974

Property Sale

Sale
$56,250

To:

Sq Ft1,916DeedBook 1157, Page 304