Skip to content

13 Garden Hills Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1997

Last Sale Price
$239,900
Last Sale Date
Jun 26, 1997

Property Information

Block57.02
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page4201

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,445
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$590,100
61%
Improvement Value:$374,900
39%
Total Assessment$965,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,461+6.7%
2024$12,618+14.2%
2023$11,046-0.3%
2022$11,080+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$239,900

To:

Sq Ft2,445DeedBook 2119, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1997