Skip to content

15 Ruppert Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1996

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Mar 28, 2022

Property Information

Block59.01
Lot99
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class18
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage4,018
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$409,800
44%
Improvement Value:$532,100
56%
Total Assessment$941,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,680+1.7%
2024$14,434+7.3%
2023$13,456+1.2%
2022$13,301-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000

To:

Sq Ft4,018DeedBook 7437, Page 571Recorded4/11/2022

Property Sale

Sale
$607,000
DeedBook 6082, Page 2211

Property Sale

Sale
$277,218
DeedBook 2077, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1996