Skip to content

10 Ruppert Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1996

Last Sale Price
$259,320
Last Sale Date
Sep 19, 1996

Property Information

Block59.02
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class18
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage2,638
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$409,800
47%
Improvement Value:$461,300
53%
Total Assessment$871,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,722+2.3%
2024$13,417+9.2%
2023$12,289+1.5%
2022$12,108-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$259,320

To:

Sq Ft2,638DeedBook 2079, Page 854

Property Built

Built

Year Built: 1996