Skip to content

9 Bering Way

Somerset, NJ 08873

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2012

Property Information

Block59.03
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class18
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage2,260
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$409,800
51%
Improvement Value:$394,000
49%
Total Assessment$803,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,808+2.9%
2024$12,445+11.4%
2023$11,175+1.9%
2022$10,969-1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$236,335
DeedBook 2088, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1996