Skip to content

William St

Somerset, NJ 08873

Last Sale Date
Sep 12, 2022

Property Information

Block65
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5001

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR10H
Sq Footage---
Acreage0.64

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$27,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$505-5.9%
2024$537-12.8%
2023$616-2.2%
2022$629-1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,929
DeedBook 1489, Page 625