Skip to content

2016 Amwell Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1950

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Nov 19, 2004

Property Information

Block73.01
Lot52
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1SBL 1G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,020
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$310,000
66%
Improvement Value:$159,200
34%
Total Assessment$469,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,616+3.0%
2024$7,394+7.4%
2023$6,886-2.2%
2022$7,039-1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,020DeedBook 5685, Page 3112

Property Built

Built

Year Built: 1950