Skip to content

33 Zeller Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1995

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Mar 31, 2006

Property Information

Block74.02
Lot32
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5201

Building Details

Building Class18
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage3,199
Acreage0.72

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$381,300
46%
Improvement Value:$456,200
54%
Total Assessment$837,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,108-2.4%
2024$13,432+9.2%
2023$12,302+4.4%
2022$11,782-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

To:

Sq Ft3,199DeedBook 5881, Page 2641

Property Sale

Sale
$488,000
DeedBook 5463, Page 2592

Property Sale

Sale
$214,530
DeedBook 2018, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1995