Skip to content

55 Zeller Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1995

Last Sale Price
$222,067
Last Sale Date
Sep 27, 1995

Property Information

Block74.02
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5201

Building Details

Building Class18
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,293
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$374,800
47%
Improvement Value:$426,500
53%
Total Assessment$801,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,586-2.3%
2024$12,878+10.3%
2023$11,671+4.8%
2022$11,137-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$222,067

To: Stevens, James & Marsha F.

Sq Ft2,293DeedBook 2028, Page 659

Property Built

Built

Year Built: 1995