Skip to content

1812 Amwell Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1940

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Apr 21, 2022

Property Information

Block77
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5401

Building Details

Building Class16
Description1SB 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,266
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$290,000
58%
Improvement Value:$207,900
42%
Total Assessment$497,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,859+2.7%
2024$7,653+8.0%
2023$7,084+5.2%
2022$6,731+4.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$355,000

To: Tkach, Kenneth & Jan, Laila

Sq Ft1,266DeedBook 7443, Page 3207Recorded5/12/2022

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 1829, Page 348

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 1629, Page 638

Property Built

Built

Year Built: 1940