Skip to content

31 Smith Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1976

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jul 20, 2015

Property Information

Block78
Lot22.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5501

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,640
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$321,800
45%
Improvement Value:$388,400
55%
Total Assessment$710,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,683+1.0%
2024$10,574+3.2%
2023$10,247+3.4%
2022$9,907+3.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,640DeedBook 6814, Page 1092Recorded8/13/2015

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 6496, Page 2231

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook 2089, Page 772

Property Sale

Sale
$243,500
DeedBook 1686, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1976