Skip to content

1778 Amwell Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1957

Last Sale Price
$20,500
Last Sale Date
Apr 28, 2067

Property Information

Block78
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5501

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,540
Acreage0.66

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$298,700
76%
Improvement Value:$96,800
24%
Total Assessment$395,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,634+4.5%
2024$6,351+14.4%
2023$5,551+7.5%
2022$5,164+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$20,500

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,540DeedBook 7611, Page 172Recorded4/11/2025

Property Sale

SaleMulti
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,540DeedBook 6653, Page 1793Recorded7/19/2013

Property Sale

SaleMulti
$20,500

To:

DeedBook 2175, Page 522

Property Sale

Sale
$20,500

To:

Property Built

Built

Year Built: 1957