Skip to content

31 S Middlebush Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1843

Owner
---
Last Sale Price
$500
Last Sale Date
Oct 13, 2020

Property Information

Block80
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5501

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR20H
Sq Footage1,810
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$316,600
62%
Improvement Value:$193,800
38%
Total Assessment$510,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,676+2.9%
2024$7,458+10.3%
2023$6,760-5.0%
2022$7,113-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$500
Sq Ft1,810DeedBook 7264, Page 3833Recorded10/26/2020

Property Sale

Sale
$104,900

From:

To:

Sq Ft1,810DeedBook 6918, Page 2674Recorded11/9/2016

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft1,810DeedBook 6913, Page 433Recorded10/18/2016

Property Sale

Sale
$143,900
DeedBook 2108, Page 480

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 1910, Page 487

Property Sale

Sale
$155,900
DeedBook 1824, Page 874

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 1635, Page 888

Property Built

Built

Year Built: 1843