Skip to content

11 Den Herder Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1949

Last Sale Price
$339,900
Last Sale Date
Dec 12, 2012

Property Information

Block82
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5501

Building Details

Building Class16
Description1SBL 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,952
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$318,400
56%
Improvement Value:$248,800
44%
Total Assessment$567,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,883+0.3%
2024$8,856+5.6%
2023$8,386+0.5%
2022$8,345+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$339,900

To:

Sq Ft1,952DeedBook 6589, Page 144

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 2238, Page 629

Property Built

Built

Year Built: 1949