Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
120 Clyde Rd
Somerset, NJ 08873
Last Sale Date
May 15, 1979
Property Information
Block86.01
Lot4.03
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page56
Building Details
Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage49,220
Acreage4.21
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$1,263,000
24%
Improvement Value:$4,017,000
76%
Total Assessment$5,280,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $95,990 | -5.9% |
| 2024 | $101,957 | +13.7% |
| 2023 | $89,708 | -0.4% |
| 2022 | $90,107 | +14.1% |
Property History
No events match the selected filters.