Skip to content

5 Kasey Court

Somerset, NJ 08873

Built 2005

Last Sale Date
Aug 28, 2024

Property Information

Block86.01
Lot9.50
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class18
Description2SV L 3AG
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage7,395
Acreage1.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$407,600
28%
Improvement Value:$1,029,300
72%
Total Assessment$1,436,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,303+1.9%
2024$20,911-4.3%
2023$21,853+0.9%
2022$21,657-0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 6558, Page 744

Property Sale

Sale
$1,295,167
DeedBook 5886, Page 1227

Property Built

Built

Year Built: 2005