Skip to content

20 Commerce Dr

Somerset, NJ 08873

Commercial

Last Sale Price
$6,380,000
Last Sale Date
May 1, 2020

Property Information

Block86.02
Lot3.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class10
Description3 CG
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage---
Acreage2.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,000,000
38%
Improvement Value:$3,200,000
62%
Total Assessment$5,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$94,536+4.2%
2024$90,757+13.8%
2023$79,740+2.4%
2022$77,882+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$6,380,000

To:

DeedBook 7210, Page 2923Recorded5/13/2020

Property Sale

Sale
$2,680,000
DeedBook 6610, Page 315

Property Sale

Sale
$1,836,000
DeedBook 5119, Page 1144

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 2271, Page 150