Skip to content

50 Jiffy Rd

Somerset, NJ 08873

Industrial

Last Sale Price
$18,327,500
Last Sale Date
Jun 9, 2022

Property Information

Block86.03
Lot1.07
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage72,600
Acreage5.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$3,000,000
31%
Improvement Value:$6,600,000
69%
Total Assessment$9,600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$174,528-0.7%
2024$175,721+36.8%
2023$128,470-0.4%
2022$129,048+14.4%
Property History

Property Sale

Sale
$18,327,500

To:

Sq Ft72,600DeedBook 7450, Page 3861Recorded6/15/2022

Property Sale

Sale
$5,150,027

From:

To:

Sq Ft12,600DeedBook 6925, Page 250Recorded12/5/2016