Skip to content

12 Pucillo La

Somerset, NJ 08873

Built 1989

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 26, 2021

Property Information

Block86.04
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,550
Acreage0.79

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$397,400
48%
Improvement Value:$424,500
52%
Total Assessment$821,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,182+10.7%
2024$11,009+10.4%
2023$9,970+0.1%
2022$9,964+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,784DeedBook 7410, Page 1182Recorded12/16/2021

Property Sale

Sale
$267,500
DeedBook 2197, Page 352

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 1794, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1989