Skip to content

3 Pucillo La

Somerset, NJ 08873

Built 1988

Last Sale Price
$308,000
Last Sale Date
Jun 19, 2000

Property Information

Block86.05
Lot9.19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,900
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$400,200
44%
Improvement Value:$519,000
56%
Total Assessment$919,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,731+8.5%
2024$12,654+6.7%
2023$11,857-0.3%
2022$11,893+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$308,000

To:

Sq Ft2,900DeedBook 2301, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1988