Skip to content

4 Susan Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 2, 2016

Property Information

Block87.02
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,830
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,600
60%
Improvement Value:$268,000
40%
Total Assessment$670,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,652+10.4%
2024$9,649+9.0%
2023$8,853+0.3%
2022$8,823+3.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 2192, Page 630

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 1613, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 1971