Skip to content

1472 Hamilton St

Somerset, NJ 08873

Built 1954

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 26, 2000

Property Information

Block87.04
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,626
Acreage0.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$304,800
53%
Improvement Value:$270,900
47%
Total Assessment$575,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,912+6.5%
2024$8,371+13.0%
2023$7,409+3.4%
2022$7,166+19.6%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To: Osorio, Ernesto & Maria

Sq Ft2,626DeedBook 2297, Page 686

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 2069, Page 723

Property Sale

Sale
$59,400
DeedBook 1514, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1954