Skip to content

12 Gary Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2014

Property Information

Block87.05
Lot4.09
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,310
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,800
55%
Improvement Value:$340,500
45%
Total Assessment$751,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,213+0.1%
2024$12,200+3.6%
2023$11,779-2.2%
2022$12,040+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$517,500
DeedBook 6161, Page 406

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 2332, Page 295

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 1709, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 1988