Skip to content

35 Susan Drive

Somerset, NJ 08873

Built 2020

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Dec 22, 2020

Property Information

Block87.05
Lot7.03
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,369
Acreage1.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$350,000
36%
Improvement Value:$633,900
64%
Total Assessment$983,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,409+2.5%
2024$14,056+2.7%
2023$13,686+244.9%
2022$3,969+154.7%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft3,369DeedBook 7302, Page 2848Recorded1/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 2020