Skip to content

1233 Rt 27

Somerset, NJ 08873

Commercial

Last Sale Price
$1,815,000
Last Sale Date
Apr 16, 2013

Property Information

Block88.02
Lot12.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage13,724
Acreage2.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,080,000
36%
Improvement Value:$1,920,000
64%
Total Assessment$3,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$54,660-6.1%
2024$58,200-13.0%
2023$66,870-2.5%
2022$68,610+25.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,815,000

To:

Sq Ft13,724DeedBook 6626, Page 2837

Property Sale

Sale
$37,250
DeedBook 1274, Page 36