Skip to content

1293 Rt 27

Somerset, NJ 08873

Built 1945

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Aug 3, 2021

Property Information

Block88.02
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description1SBL 2G
Dwellings1
ZoningOP
Sq Footage1,924
Acreage0.88

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$258,400
52%
Improvement Value:$239,300
48%
Total Assessment$497,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,691+6.5%
2024$7,219+0.5%
2023$7,180-2.5%
2022$7,366-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft1,924DeedBook 7370, Page 2768Recorded8/9/2021

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 2076, Page 326

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 1672, Page 843

Property Built

Built

Year Built: 1945