Skip to content

1313 Rt 27

Franklin Twp, NJ

Built 1945
Commercial

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jun 22, 2015

Property Information

Block88.02
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description1SB 2G
Dwellings1
ZoningOP
Sq Footage1,806
Acreage0.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$396,000
90%
Improvement Value:$44,000
10%
Total Assessment$440,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,017-6.1%
2024$8,536-13.0%
2023$9,808-2.5%
2022$10,063-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,806DeedBook 6803, Page 2561Recorded7/1/2015

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 6106, Page 9

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1412, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1945