Skip to content

62 Bennetts La

Somerset, NJ 08873

Built 1949

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Feb 19, 2021

Property Information

Block88.02
Lot24.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SB 2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,324
Acreage4.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$415,700
65%
Improvement Value:$225,100
35%
Total Assessment$640,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,380+13.9%
2024$9,112+4.9%
2023$8,686-0.7%
2022$8,748-0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$439,000

To:

Sq Ft1,324DeedBook 7319, Page 870Recorded3/12/2021

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 6167, Page 3382

Property Built

Built

Year Built: 1949