Skip to content

74 Bennetts La

Somerset, NJ 08873

Last Sale Date
Jul 7, 2021

Property Information

Block88.02
Lot25
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage---
Acreage9.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$533,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$533,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,719+15.6%
2024$8,408+6.7%
2023$7,877-2.5%
2022$8,082-1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 7244, Page 2983Recorded9/2/2020

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 1233, Page 81