Skip to content

182 Bennetts La

Somerset, NJ 08873

Built 1945

Last Sale Date
Apr 7, 2069

Property Information

Block88.02
Lot29
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage3,036
Acreage4.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$412,400
47%
Improvement Value:$464,100
53%
Total Assessment$876,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,299+8.8%
2024$12,220+7.2%
2023$11,395-2.5%
2022$11,691+9.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 2059, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1945