Skip to content

5 Shannon Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1991

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Mar 31, 2006

Property Information

Block88.02
Lot36.08
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,996
Acreage1.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$344,600
37%
Improvement Value:$578,200
63%
Total Assessment$922,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,182-0.3%
2024$14,228+0.8%
2023$14,118-1.0%
2022$14,257-2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$680,000

To:

Sq Ft2,996DeedBook 5880, Page 3093

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$357,900
DeedBook 1738, Page 546