Skip to content

75 Veronica Ave

Somerset, NJ 08873

Last Sale Date
Jan 10, 2025

Property Information

Block88.02
Lot86.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage---
Acreage4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,200,000
15%
Improvement Value:$6,900,000
85%
Total Assessment$8,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$147,582-6.1%
2024$157,140-13.0%
2023$180,549-2.5%
2022$185,247+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0