Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
11 Clyde Rd
Somerset, NJ 08873
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 2002
Property Information
Block89.01
Lot1.01
QualifierC0302
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5703
Building Details
Building Class---
Description1SF-SUITE 201
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage1,313
Acreage---
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$52,500
30%
Improvement Value:$124,900
70%
Total Assessment$177,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $3,232 | +10.2% |
| 2024 | $2,933 | -13.0% |
| 2023 | $3,370 | -13.8% |
| 2022 | $3,911 | -8.3% |
Property History
No events match the selected filters.