Skip to content

23 Clyde Rd

Somerset, NJ 08873

Commercial

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Feb 25, 2022

Property Information

Block89.01
Lot1.01
QualifierC1602
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5703

Building Details

Building Class10
Description1SF-SUITE 201
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,200
29%
Improvement Value:$203,000
71%
Total Assessment$284,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,178+9.6%
2024$4,726-13.0%
2023$5,430-10.1%
2022$6,038-8.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,000

To:

DeedBook 7453, Page 301

Property Sale

Sale
$279,212
DeedBook 1724, Page 624