Skip to content

Churchill Ave

Somerset, NJ 08873

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 3, 1998

Property Information

Block89.02
Lot1.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON ELEMENTS
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage---
Acreage3.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2001$7,396+7.3%
2000$6,890+5.9%
1999$6,504+3.2%
1998$6,300+3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 1631, Page 57