Skip to content

35 Clyde Rd

Somerset, NJ 08873

Commercial

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Aug 15, 2023

Property Information

Block89.02
Lot1.09
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class10
DescriptionSUITE
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage103
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,500
46%
Improvement Value:$169,500
54%
Total Assessment$315,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,739-6.1%
2024$6,111-13.0%
2023$7,021-2.5%
2022$7,204-1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$630,000

To:

DeedBook 7521, Page 2433Recorded8/25/2023

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$430,550
DeedBook 2338, Page 160