Skip to content

15 Veronica Ave

Somerset, NJ 08873

Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 7, 1998

Property Information

Block89.02
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class10
Description1SBL
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage25,000
Acreage2.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$630,000
21%
Improvement Value:$2,340,000
79%
Total Assessment$2,970,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$54,113+5.3%
2024$51,410+14.7%
2023$44,803+11.3%
2022$40,251+15.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$262,500
DeedBook 1977, Page 213

Property Sale

Sale
$431,000
DeedBook 1503, Page 362