Skip to content

140 Cr 518

Princeton, NJ 08540

Last Sale Date
Jul 5, 2016

Property Information

Block8
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page08

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningRR5
Sq Footage---
Acreage4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$222,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$9-99.7%
2015$2,755+3.3%
2014$2,666+4.6%
2013$2,547+3.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti

From:

To:

DeedBook 6886, Page 3742Recorded7/15/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$235,619

To:

DeedBook 6844, Page 3368

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 1299, Page 457