Skip to content

9 Shirley Ave

Somerset, NJ 08873

Industrial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2025

Property Information

Block91
Lot1.03
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class10
Description1SBL
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage6,000
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
12%
Improvement Value:$890,000
88%
Total Assessment$1,010,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,402-6.1%
2024$19,594+28.5%
2023$15,246-2.5%
2022$15,643-1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,125,000

To:

Sq Ft6,000DeedBook 7462, Page 1076Recorded8/5/2022

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 6528, Page 219