Skip to content

513 Wheeler Pl

Somerset, NJ 08873

Built 1995

Last Sale Price
$291,000
Last Sale Date
Feb 12, 2020

Property Information

Block93
Lot30.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,200
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$280,500
57%
Improvement Value:$209,600
43%
Total Assessment$490,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,723+2.4%
2024$7,539+17.2%
2023$6,433-2.5%
2022$6,600+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$291,000

To:

Sq Ft1,200DeedBook 7193, Page 1164

Property Built

Built

Year Built: 1995