Skip to content

177 Churchill Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1964

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Feb 24, 2022

Property Information

Block94
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,935
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$264,200
58%
Improvement Value:$193,200
42%
Total Assessment$457,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,222+3.8%
2024$6,961+16.2%
2023$5,992-2.5%
2022$6,147+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$435,000

To:

Sq Ft1,935DeedBook 7429, Page 56Recorded3/7/2022

Property Sale

SaleMulti
$122,775
DeedBook 2289, Page 377

Property Sale

SaleMulti
$117,580
DeedBook 2214, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 1964