Skip to content

119 Codington Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1940

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Apr 9, 2021

Property Information

Block99
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,020
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$237,400
71%
Improvement Value:$98,400
29%
Total Assessment$335,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,553+6.0%
2024$5,240+23.7%
2023$4,237+20.6%
2022$3,513+4.1%
Property History
Sales6

Property Sale

SaleMulti
$249,900

To:

Sq Ft1,020DeedBook 7340, Page 759Recorded5/7/2021

Property Sale

SaleMulti
$115,000

From:

To:

Sq Ft576DeedBook 6955, Page 3041Recorded4/27/2017

Property Sale

SaleMulti
$95,000

From:

To:

Sq Ft576DeedBook 6922, Page 1138Recorded11/28/2016

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 6435, Page 931

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 6309, Page 2288

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 5850, Page 2078

Property Built

Built

Year Built: 1940