Skip to content

1183 Canal Rd

Princeton, NJ 08540

Built 1840

Last Sale Price
$599,500
Last Sale Date
Oct 31, 2008

Property Information

Block9
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1.5SFG
Dwellings1
ZoningCP
Sq Footage1,837
Acreage0.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$397,600
67%
Improvement Value:$193,000
33%
Total Assessment$590,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,549+3.9%
2024$9,193-3.3%
2023$9,508+0.1%
2022$9,497-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$599,500

To:

Sq Ft1,837DeedBook 6173, Page 808

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 1996, Page 470

Property Built

Built

Year Built: 1840